System zmianowy

Jedną z najbardziej typowych cech organizacji czasu pracy w poszczególnych firmach jest obowiązujący w nim system zmian. W przypadku chociażby handlu detalicznego zazwyczaj mamy do czynienia z systemem jednozmianowym.

Dotyczy to tych punktów sprzedaży, które działają od rana do godzin popołudniowych, na przykład od 8:00 do 16:00. Jeśli jednak sklep działa przez całą dobę, a takowych podmiotów trochę wokół nas jest, to zmian musi być więcej.

Wszystko dlatego, że jeden pracownik nie jest w stanie stać za ladą 24 godziny. Systemy zmianowe są również normą w dużych zakładach produkcyjnych.

Przyjmuje się, że jedna zmiana to osiem godzin pracy. Jeśli firma realizuje produkcję na bardzo dużą skalę, to nierzadko obowiązuje w niej system trzyzmianowy, a więc praca idzie pełną parą przez okrągłą dobę.

Czasami ma to charakter sezonowy związany ze specyfiką branży. Na przykład latem, gdy rośnie popyt na piwo czy bezalkoholowe napoje chłodzące, trzy zmiany są często uruchamiane w browarach oraz rozlewniach wód.

jersey.net.pl

You may also like...