Sprzęt górski

rolki damskie fabryka footballu

Wspinać można się rekreacyjnie albo wyczynowo – tak czy siak, potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, tymczasem sprzęt górski jest nie tylko konieczny do wspinaczki, ale też stanowi podstawę jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Oczywiście w przypadku wielu tras czy dróg mamy do czynienia z pełną asekuracją, lecz istnieje także mnóstwo takich tras, które wymagają właśnie odpowiedniego sprzętu. Jaki dokładnie sprzęt będzie nam więc potrzebny? Wiele zależy choćby od naszego stopnia zaawansowania, choć tych czynników jest znacznie więcej. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że do najważniejszych elementów należą:

  • kości (do asekuracji),
  • ekspresy,
  • przyrząd asekuracyjny,
  • karabinki,
  • lina,
  • uprząż,
  • kask,
  • plecak,
  • buty.

Kości, przyrząd asekuracyjny, ekspresy czy lina to wszystko sprzęt górski, który ma zapewnić nam odpowiednią asekurację w górach, natomiast nie można zapominać również o takich rzeczach jak kask czy odpowiednie obuwie, ale również właściwa odzież. Wszak bez tego nie powinniśmy nawet myśleć o wychodzeniu w góry, tym bardziej przy tak szybko zmieniających się tam warunkach atmosferycznych, które często potrafią wszystkich bardzo zaskoczyć.

Jaki jest najważniejszy sprzęt górski?

Asekuracja to ważna rzecz, ale tak samo ważny jest chociażby kask. Niestety cały czas nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, tymczasem to właśnie kask może okazać się najważniejszym elementem całego górskiego ekwipunku. Powód jest prosty: kask chroni naszą głowę i w wielu sytuacjach może nawet uratować nam życie! Nic więc dziwnego, że bardzo często eksperci polecają, by to właśnie kask stanowił nasz pierwszy zakup, jeśli chodzi o sprzęt górski. Wszak to właśnie nasze bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem. Nie zapominajmy więc także o odpowiednich butach czy odzieży, która ochroni nas przed różnego rodzaju niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg czy niskie temperatury. Przy okazji kompletowania sprzętu górskiego warto zainwestować także w odpowiedni plecak, który pozwoli nam przede wszystkim w wygodny sposób przenosić cały nasz ekwipunek. Pamiętając o tych wszystkich elementach mamy w zasadzie pewność, że uda nam się zakupić odpowiedni sprzęt górski, dzięki któremu będziemy mogli wyruszyć na podbój szczytów.

You may also like...