Pompy ciepła

pracownia architektoniczna poznań https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/grodzisk-mazowiecki/

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem ogrzewania w budynkach pasywnych i energooszczędnych. W Polsce, gdzie występuje klimat umiarkowany trudno jest pozyskać na cały rok energię z promieniowania słonecznego, dlatego wykorzystuje się pompy ciepła, które również, tak jak kolektory słoneczne, są nieszkodliwe dla środowiska.

Pompy ciepła czerpią ciepło z naturalnych, zewnętrznych źródeł. Wyróżnia się pompy gruntowe (ciepło pobierają z ziemi), pompy wodne (ciepło pobierają z wód głębinowych) oraz pompy powietrzne, którym ciepło dostarczają zbiorniki powietrza.

Po pobraniu ciepła z otoczenia przekazują je do budynku. Tam ciepło może zostać wykorzystane na dwa sposoby: albo do ogrzania pomieszczeń, albo do pogrzania wody użytkowej.

Instalacja pompy ciepła to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, jednak by z niej korzystać nie ma konieczności budowania domu zgodnego z najnowszymi standardami. Pompy ciepła mogą być bowiem wykorzystywane także w domach starego budownictwa i również tam dobrze sprawować swoją funkcję.

You may also like...