Początki Orient Expressu

https://vintageexpress.eu/ pomoc drogowa laweta koszalin

Pociąg noszący nazwę Orient Express po raz pierwszy pojawił się w 1883 roku. Z dłuższymi i krótszymi przerwami oraz pewnymi zmianami trasy jeździ on do dnia dzisiejszego. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak zaczęła się jego historia.

Pierwotnie Orient Express należał do spółki o międzynarodowym kapitale, która nazywała się Compagnie Internationale des Wagons-Lits. „Ojcem chrzestnym” tego przedsiębiorstwa był biznesman pochodzenia belgijskiego, Georges Nagelmackers. 4 października 1883 roku Orient Express wyruszył z Paryża do miejscowości Giurgiu położonej w Rumunii.

Po drodze przejeżdżał, między innymi, przez Monachium i Wiedeń. W Rumunii kończyła się trasa pociągu, jednak nie podróż jego pasażerów – przesiadali się oni na prom przez Dunaj, by na drugi brzegu wsiąść do innego, mniej luksusowego składu, który zawoził ich przez bułgarską Warnę do Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Do osmańskiej stolicy Orient Express bezpośrednio zaczął docierać w 1889 roku, czyli sześć lat po swoim „debiucie”.

www.mjzyje.pl

You may also like...