Pociąg Bałkański – niemiecki Orient Express

holowanie auta koszalin

Kiedy rozpoczynała się I pierwsza wojna światowa, ze zrozumiałych względów, wstrzymane zostały kursy słynnego już wówczas pociągu Orient Express. Jak wiadomo, pociąg ten był chlubą francuskich kolei. Niemcy postanowili więc stworzyć swój odpowiednik tego pojazdu, żeby wykorzystać go do celów propagandowych.

Niemiecka wersja Orient Expressu nosiła nazwę „Pociąg Bałkański” (w oryginalne „Balkanzug”). Miał on charakter interkontynentalny – rozpoczynał swoją trasę w Berlinie, żeby finalnie dotrzeć do Konstantynopola, czyli do miejsca, które od 1889 roku było również finalną stacją Orient Expressu. Na trasie „Pociągu Bałkańskiego” znajdowały się miasta takie, jak: Drezno, Wiedeń, Praga, Bratysława, Budapeszt czy Sofia.

Niemcy postarali się o to, żeby „Pociąg Bałkański” prezentował się niemal tak okazale, jak Orient Express. Historia tego środka transportu, który był jednocześnie narzędziem w rękach propagandy, skończyła się wraz z kapitulacją Niemiec w 1918 roku. Na tory powrócił wówczas Orient Express.

You may also like...