Notre Dame w Paryżu

klamki bez rozety architekt wnętrz warszawa

O słynnej katedrze Notre-Dame słyszał chyba każdy. W swej powieści „Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu” pisał o niej nawet francuski powieściopisarz, Victor Hugo. Budowa tej gotyckiej świątyni trwała sto osiemdziesiąt lat, rozpoczęto ją w 1163 roku, a ukończono w 1345.

Katedra Notre-Dame jest obecnie kościołem pięcionawowym z krótkim transeptem, długim prezbiterium oraz podwójnym obejściem. Na początku budowla posiadała jedynie trzy niewielkie kapliczki, jednak w drugiej połowie XIII wieku kapliczki zostały zlikwidowane, a w ich miejscu powstało pięć dużych kaplic. Na całej szerokości fasady rozcinają się trzy portale -ten znajdujący się po środku jest najwyższy.

Świątynia charakteryzuje się dwiema strzelistymi wieżami i koronkową rozetą, symbolizującą wieczność. Ponadto, nad portalami, znajdują się posągi dwudziestu ośmiu królów, zdobiących fasadę budynku. We wnętrzach gotyckiej znajdują się również przepiękne, największe w całej Francji organy, posiadające niemalże 8000 piszczałek.

rodzina.antykoncepcyjnie.com.pl

You may also like...