Książka pod chmurką

projekt salonu

Miejska przestrzeń coraz częściej zaskakuje nas nowatorskimi pomysłami propagującymi czytelnictwo. Rozwiązaniem idącym w tym właśnie kierunku są m.in. miejskie regały książkowe, które rosną na naszych ulicach niemal, jak grzyby po deszczu.

Z podobnego założenia wyszedł również jeden z francuskich architektów, który urzeczywistnił pomysł książki prosto z drzewa. Na drzewach w centrum Saint-Etienne rozwiesił na sznurkach niewielkie, plastikowe, przeźroczyste pojemniki z książkami. Każdy mógł podejść i zabrać z sobą dowolną książkę do przeczytania, a potem ją zwrócić, bądź wymienić na jakąś inną ze swej własnej domowej biblioteczki. Zgodnie z ideą propagowania miejskich bibliotek w otwartej przestrzeni niemieccy architekci stworzyli również w Magdeburgu bibliotekę bez dachu.

Projekt, co szczególnie warte zauważenia, powstał w całości z materiału pochodzącego z odzysku. Konstrukcję wykonano ze białych, plastikowych skrzynek po piwie, białego aluminium oraz elementów drewnianych. Dodatkowo wewnątrz biblioteki umieszczono meble miejskie dające możliwość lektury na miejscu. Dostęp do pełnego zasobu bibliotecznego ma tutaj każdy.

Warunkiem, który musimy spełnić jest jedynie zwrot wypożyczonej książki. Ponadto miejsce spełnia dodatkowe funkcje – organizowane są tam koncerty, wernisaże i przedstawienia.

You may also like...