Jak wybrać architekta do budowy własnego domu?

Jandach inwestuje w nowe mieszkania pod Poznaniem Luboń dla rodziny

Budując dom mamy świadomość, że to jedna z najważniejszych decyzji w całym naszym życiu. Nic więc dziwnego, że powinniśmy zaangażować się w cały proces w stu procentach i wszystko dopiąć na ostatni guzik, by mieć pewność, że nasza inwestycja spełni nasze oczekiwania. Jeśli chodzi o sam plan budowy to tutaj mamy dwie opcje – albo zdecydujemy się na zatrudnienie architekta, albo będzie budować według projektu. Obie opcje mają swoje wady i zalety, natomiast bardzo często decydujemy się dziś na usługi architekta.

Wybierając takie rozwiązanie koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiedzialnie i rozsądnie podejść do wyboru osoby, której powierzymy takie zadanie. Według ekspertów, wśród najważniejszych aspektów, na jakie musimy zwrócić uwagę są:

  • wspólny język,
  • portfolio architekta,
  • miejsce pracy danej pracowni,
  • wiedza specjalisty.

Jest to oczywiście tylko kilka spośród najważniejszych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, natomiast nie ma wątpliwości, że wspólny język z architektem to po prostu podstawa. Jego zadaniem jest bowiem stworzenie w zasadzie od podstaw pewnej koncepcji, która to będzie odpowiadała naszym potrzebom i upodobaniom, a w dalszej kolejności stworzenie także projektu budowlanego na podstawie wcześniejszych ustaleń.

To głównie dlatego tak ważne jest, aby znaleźć wspólny język i móc dogadać się we właściwy sposób, przekazując specjaliście wszystkie nasze oczekiwania i dokładnie wyjaśniając mu poszczególne kwestie w taki sposób. Bardzo często wybierając architekta bądź pracownie, której powierzymy budowę naszego domu, zwracamy uwagę na terminy, cenę czy renomę, natomiast niekiedy może być to bardzo zgubne, bo jeśli nie dojdziemy do porozumienia z architektem to może okazać się, że ta renoma albo odpowiadające nam terminy nic tutaj nie zdziałają.

Czym charakteryzuje się dobry architekt?

Wśród najważniejszych cech dobrego specjalisty od tworzenia projektów budowlanych należy szukać oczywiście wiedzy na temat obecnych trendów oraz zastosowania pewnych rozwiązań. Tylko w ten sposób może on bowiem stworzyć ciekawy projekt i zaspokoić nasze oczekiwania.

Ważny jest również jego styl i estetyka, dlatego też dobrym pomysłem może być zajrzenie w jego portfolio z dotychczasowymi pracami. Istotne jest również wybrać specjalistę, którego pracownia będzie mieścić się blisko miejsca naszej budowy, gdyż w ten sposób współpraca będzie przebiegać sprawnie i płynnie, a specjalista będzie w stanie szybko zareagować, gdyby na placu budowy pojawiły się jakieś nieoczekiwane problemy.

Duże inwestycje w mieszkania rynek pierwotny Plewiska od Jandach

You may also like...