Czym ocieplić zbudowany dom i ile będzie to kosztowało?

kratki wentylacyjne nierdzewne Nakolanniki

Sama budowa domu to nie wszystko, gdyż po wybudowaniu trzeba zająć się także wieloma innymi kwestiami. Wśród nich jest oczywiście prawidłowe ocieplenie domu – ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy mieszkać w domu, z którego ciepło nie ucieka, a domownicy nie muszą z tego powodu marznąć. Co więcej, decyzje o ociepleniu dotyczące wyboru odpowiedniego materiału termoizolacyjnego trzeba podjąć w sposób przemyślany i dopasować wybrany materiał do naszych potrzeb. W związku z tym warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne materiały oraz w jakiej sytuacji lepiej sprawdzić się na przykład wełna mineralna, w kiedy postawić jednak na styropian. I tak, wśród najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych przydatnych do ocieplenia domu mamy:

  • styropian,
  • wełnę mineralną,
  • polistyren ekstrudowany,
  • kermazyt,
  • płyty PIR.

Są to zdecydowanie najpopularniejsze dziś opcje, wśród których z pewnością znajdziemy coś, co będzie idealnie pasować do naszego domu. Od lat najczęstszym wyborem pozostaje styropian, który ociepla masę domów i nie ma się czemu dziwić – jest to materiał zarówno lekki, jak i trwały i znakomicie sprawdzający się jako izolacja ciepła dla domu. Styropian znajduje swoje zastosowanie jako izolacja dla ścian, dachów czy podłóg, a występuje najczęściej w dwóch odmianach – styropian biały oraz styropian grafitowy. Ten ostatni dzięki właściwościom grafitu ma nawet lepsze parametry termoizolacyjne.

Ale w ostatnich latach sporą popularność jako materiał termoizolacyjny zdobyła też wełna mineralna, która może pochwalić się bardzo dobrą izolacyjnością ciepła, jak również tym, że znakomicie pochłania dźwięki, co sprawia, że znakomicie pełni także funkcję izolacji akustycznej. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku wełny mineralnej do wyboru mamy jeszcze wełnę skalną oraz szklaną – różnią się one bowiem źródłem powstania, jak i niektórymi parametrami. Wełna skalna jest na przykład bardziej wytrzymała na ściskanie czy na ogień, z kolei wełna szklana jest lżejsza i o wiele łatwiej się ją stosuje. Całkiem rozsądnym wyborem będzie również polistyren ekstrudowany – jest to materiał twardszy od styropianu i posiadający nieco lepsze właściwości termoizolacyjne, ale też przez to jest to nieco droższa opcja.

Czy do ocieplania domu warto postawić na płyty PIR?

Opcją zdobywającą coraz większe uznanie są tak zwane płyty PIR, które wykorzystują się do izolacji dachów oraz ścian zewnętrznych, a w szczególności poleca się je do izolacji fundamentów, stropów, dachów płaskich oraz tarasów. Charakteryzują się one bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, a jednocześnie mogą mieć przy tym niewielką grubość. Takie płyty są też odporne na wilgoć czy wodę, jak również wysoką temperaturę czy ogień. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie ocieplenie swoich domów. Można też postawić na kemazyt, który powstaje w rezultacie wypalania gliny i ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a do tego jest twardy i trwały.

Tak czy siak, tych materiałów jest do wyboru naprawdę dużo, bo prócz zaproponowanych mamy dodatkowe ocieplenie domu zapewnią nam też na przykład folie termoizolacyjne i płyty ze sztywnej piany fenolowej.

Polecam stronę o domach jednorodzinnych

You may also like...