Co sprawdzić przed zakupem styropianu przy budowie domu?

projektowanie domów bydgoszcz gąbki akustyczne

Budowa domu wiąże się z zakupem wielu potrzebnych materiałów budowlanych, które należy wybrać w sposób prawidłowy, aby potem nie mieć dodatkowych problemów. Materiały przez nas wybrane powinny być wysokiej jakości i warto przy tym pamiętać, że na czymś takim jak materiały do budowy domu raczej nie należy oszczędzać – wszak chcemy, aby zbudowany dom był jak najbardziej solidny, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się mieszkaniem naszych marzeń. Zły wybór może czasem doprowadzić do tego, że już w trakcie budowy albo zaraz po oddaniu budynku do użytku, coś się popsuje albo będzie wymagało poprawy, a to spowoduje tylko dodatkowe koszty oraz niepotrzebne nerwy. W związku z tym eksperci radzą przemyślany zakup materiałów budowlanych – wśród nich mamy również między innymi styropian, który będzie pełnił funkcję termoizolacyjną. To bowiem za jego pomocą ocieplimy dom, co dziś jest już koniecznością, szczególnie w takiej, a nie innej sferze klimatu. Zimy bywają bardzo mroźne, w innych porach roku temperatura też potrafi spaść na bardzo niski poziom, dlatego konieczne jest poprawne ocieplenie domu.

Od lat najpopularniejszym materiałem do ocieplania domów pozostaje styropian, natomiast przed zakupem powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze. Zdaniem ekspertów, sprawa wcale nie jest skomplikowana, gdyż najważniejsze kwestie dotyczą:

  • oznaczeń typowego zastosowania danego styropianu,
  • oznaczeń różnych konkretnych parametrów jak m.in. wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie,
  • oceny organoleptycznej styropianu.

Wszak to właśnie względem zastosowania powinniśmy wybierać styropian i to właśnie nasze potrzeby powinny być tutaj najważniejszym czynnikiem. Zazwyczaj zastosowanie dotyczy ocieplenia ścian, ale samo ocieplenie może też dotyczyć dachów, podłóg czy fundamentów naszego domu.

Oczywiście najczęściej styropian wykorzystujemy do ocieplenia ścian czy dachów, natomiast w niektórych przypadkach będziemy potrzebować także innych rodzajów, które będą się między sobą różnić. Wtedy warto więc zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące poszczególnych parametrów takich jak między innymi wytrzymałość na ściskanie czy na rozciąganie, jak również na współczynnik przewodzenia ciepła. Wszystko to znajdziemy oczywiście na opakowaniu, natomiast trzeba też po prostu wiedzieć, jakie parametry są oznaczone w jaki sposób i jak tak właściwie należy czytać wszystko to, co znajduje się na opakowaniu. Tylko tak będziemy mieli bowiem pewność, że stawiamy na produkt, który rzeczywiście jest nam potrzebny i który wykorzystamy do ocieplenia domu tak, jak tego chcemy.

Jak dokonać oceny organoleptycznej styropianu potrzebnego do budowy domu?

Choć sam ten zabieg może wydawać się całkiem skomplikowany to jednak w praktyce jest to bardzo proste, a co więcej możemy takiej oceny dokonać nawet bez specjalistycznych narzędzi. O co jednak tak właściwie chodzi? Otóż dokonując takiej oceny sprawdzamy spoistość i gęstość styropianu, co ma oczywiście spore znaczenie i pozwoli nam określić, z jakiej jakości produktem mamy do czynienia.

Dokonać jej można poprzez rozerwanie kawałka styropianu, oceniając to, czy łatwo się kruszy. Gęstość sprawdzimy z kolei ważąc paczkę i porównując ją z tabelką przeliczeniową.

You may also like...