Azjatyckie „odwrócone miski”

https://kturaarchitekci.pl/

Teren azjatyckiego Wielkiego Stepu to obszar na którym zobaczyć można jedyne w swoim rodzaju, specyficzne i bardzo charakterystyczne domy, którymi są jurty. Ich wygląd przypominać może niektórym odwrócone miski.

Jak wyglądają owe domy „od podszewki”? O tym opowiemy w kilku słowach. Jurty wznoszone są na lekkiej kratownicy z drewna.

Konstrukcja ta następnie pokrywana jest tkaninami oraz filcem. Jest to struktura bardzo misterna, wymagająca odpowiedniej specjalizacji wobec konieczności specjalnego rodzaju obróbki.

W związku z tym tego typu domy wznieść mogą jedynie wysoko wyspecjalizowani rzemieślnicy. Dlaczego na Wielkim Stepie powstają jurty? Bo jest to dom pod wieloma względami wygodny.

Jest domem modułowym, dlatego też zbudować można konstrukcje o różnej wielkości, wymaganej przez mieszkańców. Wyposażyć można ją ponadto w sposób niezwykle nowoczesny, z jednym zastrzeżeniem – wszelkie sprzęty, meble, urządzenia itp.

muszą znaleźć się w niej … przed wzniesieniem domu [sic!] Jurta z uwagi na to, iż nie jest przystosowana do współczesnych sprzętów jest wznoszona dopiero w momencie uprzedniego rozstawienia mebli.

You may also like...