Architektura – czym zajmuje się architekt?

atrakcje plenerowe https://kturaarchitekci.pl/

Decydując się na budowę domu – bądź na jakąś inną inwestycję – raczej na pewno będziemy mieli do czynienia z architektem. Warto więc wiedzieć, kim jest architekt oraz w czym dokładnie może nam pomóc. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że choć architekta najczęściej kojarzy się z projektami budowlanymi to możemy również wyróżnić architektów wnętrz (projektowanie pomieszczeń) czy architektów krajobrazu (na przykład projektowanie otwartych przestrzeni publicznych). Architekt budowlany zajmuje się jednak najczęściej przygotowywaniem projektów obiektów budowlanych – jego zadaniem jest opracowanie nie tylko formy, ale również funkcji danego obiektu. W tym celu musi on posiadać odpowiednie uprawnienia, bez których nie byłby w stanie wykonywać swojej pracy. Bardzo ważną częścią pracy architekta jest kontakt z klientem bądź inwestorem, kiedy to architekt poznaje wszystkie potrzeby czy oczekiwania.

Dopiero potem może powstać projekt domu, czyli najważniejszy elementy pracy każdego architekta. Poszukując specjalistów dobrze jest więc zwrócić uwagę na wszystkie dotychczasowe projekty danego architekta, które sporo nam powiedzą o jego umiejętnościach oraz doświadczeniu. Sam projekt musi składać się nie tylko z architektury, ale też konstrukcji czy instalacji elektrycznych i sanitarnych – za te elementy odpowiedzialni są już jednak inni specjaliści. Architekt może pełnić także inne ważne role w trakcie budowy, w tym reprezentować klienta podczas zawierania umów. Jego zadaniem jest także nadzór nad prowadzeniem prac.

Gotowy projekt domu – czy architekt będzie mi potrzebny?

Nie zawsze musimy jednak decydować się na usługi architekta – wiele osób zamiast postawić na taką współpracę decyduje się na zakup gotowego już projektu domu bądź innego budynku, który z łatwością można znaleźć w różnego rodzaju katalogach.

Z pewnością ma to swoje zalety – gotowy projekt oznacza możliwość dużo szybszego rozpoczęcia prac. Na dodatek z reguły jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż współpraca z architektem, choć z drugiej strony – znalezienie takiego projektu, który odpowiadałby wszystkim naszym oczekiwaniom oraz potrzebom (a do tego był jeszcze dopasowany do warunków konkretnej działki) często graniczy z cudem. Musimy być więc świadomi, że gotowy projekt domu nie zawsze będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Tu pojawia się kolejne pytanie – czy wybierając taki gotowy już projekt nadal czeka nas współpraca z architektem budowlanym? W wielu przypadkach taka współpraca rzeczywiście nadal ma miejsce, a to ze względu na to, że niektóre gotowe projekty trzeba w odpowiedni sposób dopasować do działki. W tym celu architekt budowlany dokonuje tak zwanej adaptacji projektu. Wygląda więc na to, że chcąc nie chcąc będziemy musieli poszukać dobrego architekta, który pomoże nam w trakcie budowy – w większości przypadków pełni on bardzo ważną rolę i to w dużej mierze od niego zależy finalny kształt inwestycji, dlatego też bardzo istotne jest, aby znaleźć godnego zaufania fachowca.

You may also like...